Ansedel Johannes Alm

1887-1941

Född 1887-04-20 i Storängen U. Anneröd, Skredsvik (O) [1] .
Död 1941-07-15 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .
Dödsorsak: Meningitis acuta (hjärnhinneinflammation)
Järnarbetare
18870420

Alm, Johannes

Slätten 30 Berga Gåshogen

Död 15/7 1941.

Kyrkobokförd i Lysekil (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).

Född 20/4 1887 i Skredsvik (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).

Gift man.

--------------

Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:

Lysekil, Lysekils kn (Västra Götalands län, Bohuslän)

Födelseförsamling i källan:

Skredsvik (Göteborgs och Bohus län)

Källor:

DB, FS

Johannes Alm
Född 1887-04-20 i Storängen U. Anneröd, Skredsvik (O) [1] .
Död 1941-07-15 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .
Järnarbetare
F Elias Alm f Johansson.
Född 1853-08-29 i Bäve, Göteborg och Bohus län [3] .
Död 1943-03-08 i Foss, Göteborg och Bohus län [2] .
Soldat

FF Johannes Eliasson.
Född 1822-01-13 i Bäve, Göteborg och Bohus län [4] .
Död 1878-08-18 i Bäve, Göteborg och Bohus län [5] .


FFF Elias Johansson.
Född 1779-04-28 i Bäve, Göteborg och Bohus län [6] .
Död 1834-09-22 i Bäve, Göteborg och Bohus län [7] .

 
 

FFM Annika Larsdotter.
Född 1781-05-05 i Herrestad, Göteborg och Bohus län [8] .
Död 1847-04-23 i Bäve, Göteborg och Bohus län [9] .


FFMF Lars Andersson.
Född 1752.



FFMM Ingeborg Jönsdotter.
Född 1753.


FM Kajsa Olsdotter.
Född 1823-03-23 i Herrestad, Göteborg och Bohus län [10] .
Död 1900-10-21 i Bäve, Göteborg och Bohus län [11] .

   
 

FMM Regina Andreasdotter Karlberg.
Född 1781-10-28 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [12] .



FMMF Andreas Persson.
Född 1758-03-27 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [13] .


 
M Albertina Alm f Olsdotter.
Född 1854-06-20 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [14] .
Död 1931-05-13 i Foss, Göteborg och Bohus län [15] .

MF Olof Johan Torstensson Tålig.
Född 1824-10-10 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [16] .
Död 1865-01-14 i Kasen U Hogen, Skredsvik (O) [17] .
Rotebåtsman


MFF Torsten Berntsson.
Född 1795-01-08 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [18] .
Död 1846-07-07 i Kråkeröd, Skredsvik (O) [19] .


MFFF Bernt Sörensson.
Född 1755-03-13 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [20] .
Död 1835-09-16 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [21] .


MFFM Anna Relfsdotter f Petersdotter.
Född 1763-10-09 i Morlanda, Göteborg och Bohus län [22] .
Död 1828-02-11 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [23] .


MFM Brita Svensdotter.
Född 1804-02-01 i Berg, Dragsmark (O) [24] .
Död 1884-11-30 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [25] .


MFMF Sven Olofsson.
Född 1755-10-21.



MFMM Johanna Östensdotter.
Född 1760.


MM Anna Catrina Andersdotter-Norberg.
Född 1823-03-14 i Uddevalla, Göteborg och Bohus län [26] .
Död 1881-09-30 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [27] .


MMF Anders Norberg.
Född 1799-05-12 i Uddevalla, Göteborg och Bohus län.


 
 

MMM Maja Johansdotter.
Född 1788-07-06 i Uddevalla, Göteborg och Bohus län.


 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1887-04-20 i Storängen U. Anneröd, Skredsvik (O) [1] .
Död 1941-07-15 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .
Dödsorsak: Meningitis acuta (hjärnhinneinflammation)
Järnarbetare

Relationer och barn

Gift 1911-06-03 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [28] .
Anna Serafia Ahl.

Källor

  1. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 164 / sid 158
  2. Statistiska centralbyrån (SCB) - Avdelningen för befolkningsstatistik 1:a avdeln
  3. Bäve C:1 (1812-1860) Bild 133 / sid 257
  4. Bäve C:1 (1812-1860) Bild 31 / sid 53
  5. Bäve C:3 (1870-1894) Bild 259
  6. Uddevalla C:5 (1775-1795) Bild 57 / sid 50
  7. Bäve-C-1-1812-1860-Bild-200-sid-437
  8. Herrestad C:2 (1749-1802) Bild 118 / sid 227
  9. Bäve C:1 (1812-1860) Bild 2070 / sid 451
  10. Herrestad C:3 (1803-1829) Bild 81 / sid 141
  11. Bäve C:4 (1895-1927) Bild 236 / sid 18
  12. Skredsvik AI:1 (1756-1784) Bild 135 / sid 130
  13. Skredsvik C:2 (1749-1789) Bild 48 / sid 85
  14. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 190 / sid 365
  15. Foss F:5 (1926-1935) Bild 35 / sid 31
  16. Bokenäs C:3 (1819-1845) Bild 28 / sid 40
  17. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 258 / sid 449
  18. Bokenäs C:2 (1769-1818) Bild 141 / sid 275
  19. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 252 / sid 489
  20. Bokenäs C:1 (1686-1768) Bild 140 / sid 265
  21. Bokenäs C:3 (1819-1845) Bild 110 / sid 204
  22. Morlanda C:2 (1745-1780) Bild 109 / sid 215
  23. Bokenäs C:3 (1819-1845) Bild 102 / sid 188
  24. Dragsmark C:1 (1685-1818) Bild 98 / sid 175
  25. Bokenäs C:5 (1861-1875) Bild 172 / sid 333
  26. Uddevalla C:7 (1812-1860) Bild 74 / sid 141
  27. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 290 / sid 481
  28. Skredsvik C:6 (1895-1929) Bild 204 / sid 23
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.hoegberg.se Framställd 2019-07-10 med hjälp av Disgen version 2019.