Ansedel Arnold Gustaf Riber Alm

1928-2000

Född 1928-01-09 i Slätten nr 30 U Berga Gåsehogen, Lyse (O) [1] .
Död 2000-03-21 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .
19280109-4877

Alm, Arnold Gustaf Riber

Dammvägen 7 A Läg 15

453 36 Lysekil

Död 21/3 2000.

Folkbokförd (1997) i Lysekil, Lysekils kn (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).

Född 9/1 1928 i Lyse (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän).

Gift man (8/6 1957).

--------------

Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:

Lysekil, Lysekils kn (Västra Götalands län, Bohuslän)

Födelseförsamling i källan:

Lyse (Göteborgs och Bohus län)

Källor:

man91 / RFV 03 / SPAR 97f

Arnold Gustaf Riber Alm
Född 1928-01-09 i Slätten nr 30 U Berga Gåsehogen, Lyse (O) [1] .
Död 2000-03-21 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .
F Johannes Alm.
Född 1887-04-20 i Storängen U. Anneröd, Skredsvik (O) [3] .
Död 1941-07-15 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [4] .
Järnarbetare

FF Elias Alm f Johansson.
Född 1853-08-29 i Bäve, Göteborg och Bohus län [5] .
Död 1943-03-08 i Foss, Göteborg och Bohus län [4] .
Soldat


FFF Johannes Eliasson.
Född 1822-01-13 i Bäve, Göteborg och Bohus län [6] .
Död 1878-08-18 i Bäve, Göteborg och Bohus län [7] .


FFFF Elias Johansson.
Född 1779-04-28 i Bäve, Göteborg och Bohus län [8] .
Död 1834-09-22 i Bäve, Göteborg och Bohus län [9] .


FFFM Annika Larsdotter.
Född 1781-05-05 i Herrestad, Göteborg och Bohus län [10] .
Död 1847-04-23 i Bäve, Göteborg och Bohus län [11] .


FFM Kajsa Olsdotter.
Född 1823-03-23 i Herrestad, Göteborg och Bohus län [12] .
Död 1900-10-21 i Bäve, Göteborg och Bohus län [13] .

 

FFMM Regina Andreasdotter Karlberg.
Född 1781-10-28 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [14] .


FM Albertina Alm f Olsdotter.
Född 1854-06-20 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [15] .
Död 1931-05-13 i Foss, Göteborg och Bohus län [16] .


FMF Olof Johan Torstensson Tålig.
Född 1824-10-10 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [17] .
Död 1865-01-14 i Kasen U Hogen, Skredsvik (O) [18] .
Rotebåtsman


FMFF Torsten Berntsson.
Född 1795-01-08 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [19] .
Död 1846-07-07 i Kråkeröd, Skredsvik (O) [20] .


FMFM Brita Svensdotter.
Född 1804-02-01 i Berg, Dragsmark (O) [21] .
Död 1884-11-30 i Lilla Kärr, Bokenäs (O) [22] .


FMM Anna Catrina Andersdotter-Norberg.
Född 1823-03-14 i Uddevalla, Göteborg och Bohus län [23] .
Död 1881-09-30 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [24] .


FMMF Anders Norberg.
Född 1799-05-12 i Uddevalla, Göteborg och Bohus län.



FMMM Maja Johansdotter.
Född 1788-07-06 i Uddevalla, Göteborg och Bohus län.


M Anna Serafia Ahl.
Född 1886-01-14 i Håleby under Cederslund, Skredsvik (O) [25] .
Död 1972-07-30 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .

MF Karl Gustaf Ahl f Magnusson.
Född 1851-03-09 i Cederslund, Skredsvik (O) [26] .
Död 1928-04-10 i Väjeröd, Skredsvik (O) [2] .
Soldat (korpral)


MFF Magnus Olofsson.
Född 1817-08-25 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [27] .
Död 1863-05-18 i Cederslund, Skredsvik (O) [28] .
Torparen


MFFF Olof Mårtensson.
Född 1779-09-10 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [29] .
Död 1861-03-31 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [30] .


MFFM Kerstin Andersdotter.
Född 1784 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län.
Död 1853-08-09 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [31] .


MFM Sara Gustafsdotter.
Född 1818-03-19 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [32] .
Död 1909-10-02 i Cederslund, Skredsvik (O) [33] .

 
 
MM Josefina Augusta Johansdotter.
Född 1853-06-30 i Bårby, Foss (O) [34] .
Död 1936-02-28 i Väjeröd, Skredsvik (O) [35] .


MMF Johannes Andreasson.
Född 1822-08-11 i Foss, Göteborg och Bohus län [36] .
Död 1893-04-03 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [37] .

 
 

MMM Johanna Maria Johansdotter.
Född 1827-12-30 i Skredsvik, Göteborg och Bohus län [38] .
Död 1859-10-14 i Foss, Göteborg och Bohus län [39] .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1928-01-09 i Slätten nr 30 U Berga Gåsehogen, Lyse (O) [1] .
Död 2000-03-21 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [2] .

Relationer och barn

Gift 1957-06-08.
Alva Linnea Alm f Sjölander.

Källor

  1. Lyse C:11 (1914-1930) Bild 169 / sid 163
  2. Sveriges dödbok 1901-2009
  3. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 164 / sid 158
  4. Statistiska centralbyrån (SCB) - Avdelningen för befolkningsstatistik 1:a avdeln
  5. Bäve C:1 (1812-1860) Bild 133 / sid 257
  6. Bäve C:1 (1812-1860) Bild 31 / sid 53
  7. Bäve C:3 (1870-1894) Bild 259
  8. Uddevalla C:5 (1775-1795) Bild 57 / sid 50
  9. Bäve-C-1-1812-1860-Bild-200-sid-437
  10. Herrestad C:2 (1749-1802) Bild 118 / sid 227
  11. Bäve C:1 (1812-1860) Bild 2070 / sid 451
  12. Herrestad C:3 (1803-1829) Bild 81 / sid 141
  13. Bäve C:4 (1895-1927) Bild 236 / sid 18
  14. Skredsvik AI:1 (1756-1784) Bild 135 / sid 130
  15. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 190 / sid 365
  16. Foss F:5 (1926-1935) Bild 35 / sid 31
  17. Bokenäs C:3 (1819-1845) Bild 28 / sid 40
  18. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 258 / sid 449
  19. Bokenäs C:2 (1769-1818) Bild 141 / sid 275
  20. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 252 / sid 489
  21. Dragsmark C:1 (1685-1818) Bild 98 / sid 175
  22. Bokenäs C:5 (1861-1875) Bild 172 / sid 333
  23. Uddevalla C:7 (1812-1860) Bild 74 / sid 141
  24. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 290 / sid 481
  25. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 157 / sid 151
  26. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 171 / sid 327
  27. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 14 / sid 17
  28. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 254 / sid 445
  29. Skredsvik C:2 (1749-1789) Bild 123 / sid 235
  30. Skredsvik C:5 (1861-1894) Bild 247 / sid 438
  31. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 263 / sid 513
  32. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 18 / sid 25
  33. Skredsvik C:6 (1895-1929) Bild 285 / sid 50
  34. Foss C:5 (1852-1861) Bild 11
  35. Skredsvik C:7 (1930-1938) Bild 69 / sid 18
  36. Foss C:3 (1784-1833) Bild 312 / sid 617
  37. Skredsvik (O) C:5 (1861-1894) Bild 315 / Sida 506
  38. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 63 / sid 111
  39. Foss F:1 (1854-1861) Bild 47
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.hoegberg.se Framställd 2019-07-10 med hjälp av Disgen version 2019.