Ansedel Olle Valfrid Frisk

1924-

Född 1924-03-29 i Frustuna-Kattnäs (D).
1924-03-29

Frisk, Olle Valfrid

Dalg 36

646 00 Gnesta

Mantalsskriven i Frustuna-Kattnäs (Nyköpings kn, Södermanlands län, Södermanland), fastigheten Gnesta 79:7.

Född 29/3 1924 i Frustuna (Södermanlands län, Södermanland).

Gift man (23/7 1949).

--------------

Källor:

Mantalslängd 1991, Södermanlands län


Olle Valfrid Frisk.
Född 1924-03-29 i Frustuna-Kattnäs (D).

       
 
   
 
     
 
   
 
       
 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Född 1924-03-29 i Frustuna-Kattnäs (D).
1924-03-29

Frisk, Olle Valfrid

Dalg 36

646 00 Gnesta

Mantalsskriven i Frustuna-Kattnäs (Nyköpings kn, Södermanlands län, Södermanland), fastigheten Gnesta 79:7.

Född 29/3 1924 i Frustuna (Södermanlands län, Södermanland).

Gift man (23/7 1949).

--------------

Källor:

Mantalslängd 1991, Södermanlands län




Gifte och barn


Gift 1949-07-23 Gunborg Evelina Frisk. Född 1927-02-13 i Gryt (D).
Död 2008-12-29 i Frustuna-Kattnäs (D). [1]
19270213-1661

Frisk, Gunborg Evelina

Dalgatan 36, Gnesta

Död 29/12 2008.

Folkbokförd i Frustuna, Gnesta kn (Södermanlands län, Södermanland).

Född 13/2 1927 i Gryt (Södermanlands län, Södermanland).

Gift kvinna (23/7 1949).

--------------

Födelseförsamling i källan:

Gryt (Södermanlands län)

Källor:

FK 09 / man91


Annika Kristina Engström f Frisk. Född 1958-10-17 i Frustuna-Kattnäs (D).
1958-10-17

Frisk, Annika Kristina

Dalg 36

150 10 Gnesta

Kyrkobokförd i Frustuna-Kattnäs (Gnesta kn, Södermanlands län, Södermanland), distrikt 01, fastighet 33433. Mantalsskriven på samma ort.

Född 17/10 1958 i Frustuna (Södermanlands län, Södermanland).

--------------

Källa: Mtl Södermanlands län 1971

1958-10-17

Engström, Annika Kristina

Uppåkrav 11

646 00 Gnesta

Mantalsskriven i Frustuna-Kattnäs (Nyköpings kn, Södermanlands län, Södermanland), fastigheten Vackerby 4:51.

Född 17/10 1958 i Frustuna (Södermanlands län, Södermanland).

Gift kvinna (28/7 1984).

--------------

Källor:

Mantalslängd 1991, Södermanlands län

Frisk, Annika Kristina 19581017

Frisk, Britt-Marie Elisabet 19530522

Frisk, Eva Birgitta 19551016

Frisk, Gunborg Evelina 19270213

Frisk, Olle Valfrid 19240329

Frisk, Yvonne Margareta 19511120





Källor

  1. Sveriges dödbok 1901-2013
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Hemsida för släkten Grinder bördig från Lilla Malma i Södermanland. Jag började släktforska för att hitta pappan till min morfar Ernst Gustaf Grinder född 18980303 i Brink Lilla Malma av mor Hulda Sofia Karlsson men jag har ännu inte fått konstaterat vem fadern är. Uppdatering sker kontinuerligt då jag just nu lägger in alla födelseuppgifter och husförhör vid födseln och alla dödsattester, det är ett otroligt jobb men jag är lite envis så det ska nog gå. Vintern är lång och just nu har jag kommit till person 1530 av drygt 4800 stycken. Bilden föreställer Astrid Adele Berg född Högberg med sonen Ragnar som fikar på gräsplan vid Lunds gård strax utanför Nyköping, nära dagens flygplats Skavsta i mitten på 30-talet. Min mailadress är hakan.hogberg@gmail.com Framställd 2018-01-30 av Håkan Högberg med hjälp av Disgen version 8.2d.
Startsida.