Ansedel Gert Claes-Göran Andersson

1968-

Född 1968-07-14 i Lysekil, Göteborg och Bohus län.

Gert Claes-Göran Andersson
Född 1968-07-14 i Lysekil, Göteborg och Bohus län.

F Gert Rudolf Andersson.
Född 1942-01-13 i Örgryte, Göteborg och Bohus län.


FF Rudolf Valfrid Andersson.
Född 1897-02-05 i Sävenäs, Örgryte (O).
Död 1969-11-16 i Göteborgs Sankt Pauli, Göteborg och Bohus län [1] .


FFF Johan Emil Andersson.
Född 1852-01-03 i Göteborgs garnisonsförs (O).
Död 1908-08-24 i Örgryte, Göteborg och Bohus län [2] .


FFFF Bernhard Andersson.
Född 1821.

Månadskarl (gårdskarl)

 

FFM Augusta Charlotta Larsson.
Född 1853-11-20 i Domkyrkoförs I Gbg (O).
Död 1916-08-10 i Örgryte, Göteborg och Bohus län [3] .


FFMF Samuel Larsson.
Född 1828-01-10.
Död 1919-04-07.


FFMM Johanna Larsson f Svensdotter.
Född 1829-11-26 i Torsby, Göteborg och Bohus län.
Död 1921-09-07 i Gamlestads kbfd, Göteborg och Bohus län [4] .

FM Hanna Olivia Andersson f Persson.
Född 1906-07-29 i Övre Ullerud, Värmlands län.
Död 1980-09-02 i Göteborgs Sankt Pauli, Göteborg och Bohus län [1] .


FMF Per Johan Olsson.
Född 1869-04-03 i Norra Råda, Värmlands län.
Död 1935-02-10 i Nedre Ullerud, Värmlands län [1] .


FMFF Olof Olsson.
Född 1837-11-06 i Norra Råda, Värmlands län.



FMFM Maria Persdotter.
Född 1844-01-19 i Norra Råda, Värmlands län.



FMM Emma Kristina Pettersdotter.
Född 1872-10-30 i Nordmark, Värmlands län.
Död 1958-09-11 i Nedre Ullerud, Värmlands län [1] .


FMMF Petter Jonsson.
Född 1840-06-09 i Sunnemo, Värmlands län.
Död 1912-11-16 i Nordmark, Värmlands län [1] .


FMMM Karolina Jansdotter.
Född 1836-09-02 i Färnebo, Värmlands län [5] .
Död 1904-06-09 i Nordmark, Värmlands län.

M Eva Margareta Andersson f Johansson.
Född 1940-05-15 i Lysekil, Göteborg och Bohus län.


MF Evald Justinus Johansson.
Född 1898-01-18 i Lyse, Göteborg och Bohus län.
Död 1977-10-03 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [1] .


MFF Johan Efraim Jakobsson.
Född 1866-02-03 i Bokenäs, Göteborg och Bohus län [6] .
Död 1926-04-20 i Lysekil, Göteborg och Bohus län.

 

MFFM Anna Katarina Augusta Julia Johansdotter.
Född 1851-02-08 i Jordfall, Bokenäs (O) [7] .
Död 1934-07-25 i Stadsäga 304, Lysekil (O) [8] .


MFM Alexandra Justina Jakobsson f Alexandersdotter.
Född 1873-08-17 i Bokenäs, Göteborg och Bohus län [9] .
Död 1944-09-21 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [1] .


MFMF Alexander Andreasson.
Född 1823-11-15 i Gunneröd, Skredsvik (O) [10] .
Död 1901-09-02 i Stora Bräcke, Bokenäs (O).


MFMM Kristina Andersdotter.
Född 1827-01-12 i Bokenäs, Göteborg och Bohus län [11] .
Död 1897-09-17 i Stora Bräcke, Bokenäs (O) [12] .

MM Elin Josefina Johansson f Kaspersson.
Född 1907-02-20 i Lyse, Göteborg och Bohus län [13] .
Död 1965-01-03 i Lysekil, Göteborg och Bohus län [1] .


MMF Karl Hilmer Kaspersson.
Född 1857-02-05 i Lyse, Göteborg och Bohus län [14] .
Död 1927-03-03 i Lyse, Göteborg och Bohus län [15] .


MMFF Kasper Berntsson.
Född 1811-02-19 i Kyrkeby, Lyse (O) [16] .
Död 1863-01-21 i Kyrkeby, Lyse (O) [17] .


MMFM Malena Andersdotter.
Född 1815-04-05 i Sörkila, Lyse (O) [18] .
Död 1890-03-13 i Kyrkeby, Lyse (O) [19] .


MMM Emma Ottilia Niklasdotter.
Född 1868-03-22 i Lyse, Göteborg och Bohus län [20] .
Död 1953-06-16 i Kyrkbyn 1:2, Skalhamn, Lyse (O) [1] .


MMMF Niklas Hansson.
Född 1826-07-04 i Hårshamn, Lyse (O) [21] .
Död 1904-11-26 i Lilla Kornö 33, Lyse (O) [22] .


MMMM Kristina Hansson f Olsdotter.
Född 1828-10-22 i Myren u Hamre, Lyse (O) [23] .
Död 1928-10-27 i Lilla Kornö 33, Lyse (O).

Levnadsbeskrivning

Född 1968-07-14 i Lysekil, Göteborg och Bohus län.

Källor

  1. Sveriges dödbok 1901-2013
  2. Örgryte F:4 (1906-1913) Bild 60 / sid 54
  3. Örgryte F:5 (1913-1921) Bild 101
  4. Göteborgs Gamlestad F:4 (1920-1928) Bild 48 / sid 44
  5. Filipstad C:10 (1834-1849) Bild 20 / sid 35
  6. Bokenäs C:5 (1861-1875) Bild 38 / sid 67
  7. Bokenäs C:4 (1846-1860) Bild 19 / sid 31
  8. Lysekil F:4 (1923-1938) Bild 750 / sid 72
  9. Bokenäs C:5 (1861-1875) Bild 74 / sid 137
  10. Skredsvik C:4 (1816-1860) Bild 42 / sid 73
  11. Bokenäs C:3 (1819-1845) Bild 36 / sid 56
  12. Bokenäs F:1 (1895-1938) Bild 15 / sid 10
  13. Lyse C:10 (1904-1914) Bild 64 / sid 56
  14. Lyse C:4 (1847-1860) Bild 42 / sid 75
  15. Lyse F:4 (1921-1936) Bild 37 / sid 33
  16. Lyse C:3 (1792-1849) Bild 78 / sid 147
  17. Lyse F:1 (1861-1894) Bild 11
  18. Lyse C:3 (1792-1849) Bild 100 / sid 191
  19. Lyse F:1 (1861-1894) Bild 75
  20. Lyse C:6 (1861-1869) Bild 36
  21. Lyse C:3 (1792-1849) Bild 166 / sid 323
  22. Lyse F:2 (1895-1906) Bild 71 / sid 62
  23. Lyse C:3 (1792-1849) Bild 1830 / sid 357
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.hoegberg.se Framställd 2019-07-10 med hjälp av Disgen version 2019.