Ansedel Linnea Elisabet Fredriksson f Eriksson

1917-1981

Född 1917-11-15 i Åkra, Björnlunda (D) [1] .
Död 1981-07-20 i Norrtälje (AB) [2] .
19171115-0522

Gustafsson, Linnéa Elisabet

Lommarv 11, I

761 00 Norrtälje

Död 20/7 1981.

Kyrkobokförd (1981) i Norrtälje, Norrtälje kn (Stockholms län, Uppland). Mantalsskriven (1981) på samma ort.

Född 15/11 1917 i Björnlunda (Södermanlands län, Södermanland).

Gift kvinna (19/5 1976).

--------------

Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:

Norrtälje-Malsta, Norrtälje kn (Stockholms län, Uppland)

Födelseförsamling i källan:

Björnlunda (Södermanlands län)

Källor:

RTB 81 / SPAR 90



linnea_elisabet_eriksson_f_dd_gustafsson.jpg

linnea_elisabet_eriksson_f_dd_gustafsson.jpg
Linnea Elisabet Fredriksson f Eriksson
Född 1917-11-15 i Åkra, Björnlunda (D) [1] .
Död 1981-07-20 i Norrtälje (AB) [2] .

F Karl Johan Emanuel Eriksson Eriksson.
Född 1889-02-06 i Sollentuna (AB).
Död 1925-03-07 i Gryt (D).

     
 
   
 
     
 
   
 

M Signe Elisabet Carlsson f Flink.
Född 1894-06-23 i Fredriksberg, Björnlunda (D) [3] .
Död 1976-09-17 i Frustuna-Kattnäs (D) [2] .


MF Carl Axel Flink f Pettersson.
Född 1867-03-12 i Bogsta (D) [4] .
Död 1949-01-11 i Björnlunda (D) [2] .


MFF Carl Otto Flink f Pettersson.
Född 1839-10-03 i Håtuna (AB).
Död 1920-04-29 i Spelvik (D) [2] .

 
 

MFM Charlotta Carlsdotter.
Född 1837-11-28 i Tuna (D) [5] .
Död 1910-12-10 i Ludgo (D) [2] .

 
 

MM Johanna Sofia Flink f Gredberg.
Född 1872-01-01 i Gåsinge-Dillnäs (D).
Död 1959-11-05 i Björnlunda (D) [2] .


MMF Carl Olof Persson.
Född 1822-06-14 i Gåsinge-Dillnäs (D).
Död 1893-04-25 i Gåsinge-Dillnäs (D) [6] .

 
 

MMM Lovisa Gredberg f Andersdotter.
Född 1829-09-21 i Kottorp, Bergshammar (D).
Död 1914-06-06 i Gåsinge-Dillnäs (D).

 
 


Levnadsbeskrivning

Född 1917-11-15 i Åkra, Björnlunda (D) [1] .

f_dda-bj_rnlunda-c-7-1915-1931-bild-280-sid-20-linnea_elisabet_eriksson_19171115_i__kra.jpg
Födelseattest för Linnea Elisabet Eriksson 19171115 i Åkra
Död 1981-07-20 i Norrtälje (AB) [2] .
19171115-0522

Gustafsson, Linnéa Elisabet

Lommarv 11, I

761 00 Norrtälje

Död 20/7 1981.

Kyrkobokförd (1981) i Norrtälje, Norrtälje kn (Stockholms län, Uppland). Mantalsskriven (1981) på samma ort.

Född 15/11 1917 i Björnlunda (Södermanlands län, Södermanland).

Gift kvinna (19/5 1976).

--------------

Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:

Norrtälje-Malsta, Norrtälje kn (Stockholms län, Uppland)

Födelseförsamling i källan:

Björnlunda (Södermanlands län)

Källor:

RTB 81 / SPAR 90





Gifte och barn


Gift 1936-11-16.

Olle Ivan Känne f Karlsson. Född 1915-01-13 i Västra Broby (L) [7] .
Död 1967-08-07 i Hägersten (AB) [2] .
19150113-065

Känne, Olle Ivan

Tellusborgsv. 35, I

Död 7/8 1967.

Kyrkobokförd i Hägerstens östra kbfd, Stockholms stad (Stockholms stad, Södermanland).

Född 13/1 1915 i Västra Broby (Kristianstads län, Skåne).

Gift man (22/6 1942).

--------------

Motsvarande folkbokföringsförsamling(ar) 1/1 2014:

Hägersten, Stockholms stad (Stockholms län, Södermanland)

Födelseförsamling i källan:

V Broby (Kristianstads län)

Källor:

AR / DOR 67




Gunnar Ivan Artur Känne. Född 1937-04-13 i Sofia (AB) [8] .
Kenne, Ann Elisabeth 19550514

Kenne, Björn Gunnar 19590418

Kenne, Evy Ann-Marie 19351109

Kenne, Gunnar Ivan Artur 19370413




Gift 1942-09-19.
Skild 1959-01-15.

Gösta Harry Valdemar Fredriksson. Född 1916-05-12 i Matteus (AB).
Död 1992-05-16 i Matteus (AB) [2] .
19160512-0854

Fredriksson, Gösta Harry Valdemar

Dannemorag 4 5 Tr

113 44 Stockholm

Död 26/5 1992.

Folkbokförd (1967) i Matteus, Stockholms stad (Stockholms län, Uppland).

Född 12/5 1916 i Matteus (Stockholms stad, Uppland).

Frånskild man (15/1 1959).

--------------

Födelseförsamling i källan:

Matteus (Stockholms län)

Källor:

RTB 92 / SPAR 92 / SPAR 95





Källor

  1. Björnlunda-C-7-1915-1931-Bild-280-sid-20
  2. Sveriges dödbok 1901-2013
  3. Björnlunda C:6 (1877-1894) Bild 164
  4. Bogsta C:6 (1861-1887) Bild 28
  5. Tuna C:4 (1796-1841) Bild 94 / sid 91
  6. Gåsinge C:7 (1876-1889) Bild 204
  7. Västra Broby CI:8 (1912-1926) Bild 420 / sid 38
  8. Sofia CI:5 (1936-1939) Bild 920 / sid 63
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Hej! Hemsida för släkten Grinder bördig från Lilla Malma i Södermanland. Jag började släktforska för att hitta pappan till min morfar Ernst Gustaf Grinder född 18980303 i Brink Lilla Malma av mor Hulda Sofia Karlsson men jag har ännu inte fått konstaterat vem fadern är. Uppdatering sker kontinuerligt då jag just nu lägger in alla födelseuppgifter och husförhör vid födseln och alla dödsattester, det är ett otroligt jobb men jag är lite envis så det ska nog gå. Vintern är lång och just nu har jag kommit till person 1530 av drygt 4800 stycken. Framställd 2018-04-12 av Håkan Högberg med hjälp av Disgen version 2016.
Startsida.