Ansedel Gunborg Elisabeth Andersson

1949-

Född 1949-03-04 i Dunker, Södermanlands län.

Gunborg Elisabeth Andersson
Född 1949-03-04 i Dunker, Södermanlands län.

F Axel Birger Emanuel Andersson.
Född 1909-01-27 i Sköldinge, Södermanlands län [1] .
Död 1987-05-06 i Dunker, Södermanlands län [2] .

FF Axel Rikard Andersson.
Född 1883-01-27 i Vadsbro, Södermanlands län [3] .
Död 1947-07-22 i Dunker, Södermanlands län [4] .


FFF Anders Gustaf Jakobsson.
Född 1847-11-09 i Stora Malm, Södermanlands län [5] .



FFFF Anders Petter Jakobsson.
Född 1823-03-15 i Östra Vingåker, Södermanlands län [6] .



FFFM Anna Kajsa Andersdotter.
Född 1823.



FFM Anna Charlotta Karlsdotter.
Född 1851-11-27 i Sköldinge, Södermanlands län.


 
 
FM Emilia Katarina Andersson f Karlsson.
Född 1890-01-28 i Lerbo, Södermanlands län [7] .
Död 1958-06-24 i Dunker, Södermanlands län [4] .


FMF Carl Johan Larsson.
Född 1842-11-04 i Bettna, Södermanlands län [8] .
Död 1916-04-24 i Lerbo, Södermanlands län [9] .


FMFF Lars Persson.
Född 1804-02-05 i Stora Malm, Södermanlands län.



FMFM Johanna Jansdotter.
Född 1809-07-02 i Stora Malm, Södermanlands län.



FMM Emelie Ulrika Lundvall.
Född 1852-10-20 i Vadsbro, Södermanlands län [10] .
Död 1932-02-20 i Dunker, Södermanlands län [11] .


FMMF Gustaf Gustafsson Lundvall.
Född 1828-09-03 i Stora Malm, Södermanlands län.



FMMM Clara Ulrika Lindahl.
Född 1829-03-15 i Vadsbro, Södermanlands län [12] .


M Hilma Elisabet Andersson f Grinder.
Född 1914-05-16 i Grinda Grenadierstorp, Grinda, Lilla Malma (D) [13] .
Död 1995-06-09 i Dunker, Södermanlands län [2] .
Änka 19870506

MF Anders Gustaf Grinder f Eriksson.
Född 1879-08-06 i Baldersnäs, Halla (D) [14] .
Död 1954-04-04 i Grinda Grenadierstorp, Grinda, Lilla Malma (D) [2] .
Soldat


MFF Erik Gustaf Ehn f Blom.
Född 1819-12-11 i Vinterstugan, Blacksta (D) [15] .
Död 1895-08-09 i Baldersnäs, Halla (D) [16] .
Afsk. soldat


MFFF Erik Gustaf Blom f Eriksson.
Född 1798-03-26 i Nyköpings Sankt Nicolai, Södermanlands län [17] .
Död 1870-01-05 i Stigtomta, Södermanlands län [18] .
Soldat


MFFM Brita Christina Larsdotter.
Född 1794-11-12 i Lunda, Södermanlands län [19] .
Död 1861-11-06 i Johannesberg, Stigtomta (D) [20] .
Hustru


MFM Clara Matilda Ehn f Walsten.
Född 1844-05-18 i Bogstens Sundstuga, Bettna (D) [21] .
Död 1901-04-26 i Ballersta, Halla (D) [22] .
Hustru


MFMF Jan Erik Walsten.
Född 1805-11-16 i Lagmansö, Vadsbro (D) [23] .
Död 1891-03-15 i Bettna, Södermanlands län [24] .


MFMM Magdalena Eriksdotter.
Född 1805-11-17 i Brotorp, Bettna (D) [25] .
Död 1888-02-14 i Bogsten Sundstuga, Bettna (D) [26] .

MM Hulda Sofia Grinder f Karlsson.
Född 1879-07-13 i Ösby, Jäder (D) [27] .
Död 1959-04-04 i Grinda Grenadierstorp, Grinda, Lilla Malma (D) [4] .
Piga


MMF Carl August Andersson.
Född 1852-08-28 i Stora Vad, Barva (D) [28] .
Död 1929-03-12 i Högberga, Lilla Malma, Södermanlands län [29] .


MMFF Anders Gustaf Andersson.
Född 1826-04-30 i Jäder, Södermanlands län [30] .
Död 1911-09-18 i Åstorp, Barva (D) [31] .


MMFM Anna Lotta Andersdotter.
Född 1831-11-29 i Strömsberg, Torsbergs ägor, Stenkvista (D) [32] .
Död 1895-01-12 i Dammkärrsstugan, Barva (D) [33] .


MMM Johanna Sofia Persdotter.
Född 1854-11-07 i Nyckelbro, Ärla (D) [34] .
Död 1942-05-10 i Lilla Malma, Södermanlands län [2] .


MMMF Per Olsson.
Född 1828-08-23 i Västra Hedmora, Ärla (D) [35] .
Död 1906-10-18 i Brostugan, Stenkvista (D) [36] .


MMMM Brita Sofia Olsson f Olsdotter.
Född 1829-06-18 i Rännbacken, Barva (D) [37] .
Död 1915-07-16 i Brostugan, Stenkvista (D) [38] .

Levnadsbeskrivning

Född 1949-03-04 i Dunker, Södermanlands län.

Källor

  1. Sköldinge C:11 (1895-1914) Bild 1510 / sid 143
  2. Sveriges dödbok 1901-2013
  3. Vadsbro C:9 (1882-1895) Bild 7
  4. Sveriges dödbok 1901-2009
  5. Stora Malm C:7 (1836-1860) Bild 84 / sid 80
  6. Östra Vingåker C:4 (1777-1861) Bild 160
  7. Lerbo C:8 (1879-1894) Bild 75
  8. Bettna C:5 (1840-1861) Bild 16 / sid 25
  9. Lerbo F:2 (1895-1926) Bild 650 / sid 57
  10. Vadsbro C:5 (1848-1861) Bild 17
  11. Dunker F:2 (1895-1936) Bild 1490 / sid 143
  12. Vadsbro C:4 (1815-1851) Bild 61 / sid 58
  13. Lilla Malma C:7 (1895-1931) Bild 1250 / sid 116
  14. Halla C:5 Bild 13, Inget sidnr, NAD: SE/ULA/10364
  15. Blacksta C:2 (1769-1866) Bild 56 / sid 103
  16. 100004.66.17900, [Södermanland] _scb Sörmland, HIAA:1123, Födde,Vigsel,Död, 1
  17. Nyköpings Sankt Nicolai CI:3 (1757-1814) Bild 200
  18. Stigtomta C:4 (1861-1870) Bild 72
  19. Lunda C:3 (1782-1841) Bild 63
  20. Stigtomta C:4 (1861-1870) Bild 56
  21. Bettna C:5 Bild 23, Sid 39, NAD: SE/ULA/10110
  22. 69.30.400, [Södermanland] Halla, SCB, Död, 1898 - 1920, 0/0, Bild 4 av 64
  23. Vadsbro C:3 (1762-1814) Bild 177 / sid 172
  24. Bettna F:3 (1882-1894) Bild 340
  25. Bettna C:3 (1791-1810) Bild 62
  26. Bettna F:3 (1882-1894) Bild 250
  27. AD Online Jäder C:6 : bild 155
  28. Barva C:3 (1851-1861) Bild 9 / sid 11
  29. Lilla Malma F:3 (1895-1935) Bild 960 / sid 87
  30. Jäder C:3 (1792-1846) Bild 93
  31. Barva EI:2 (1895-1923) Bild 880 / sid 36
  32. Stenkvista C:2 (1805-1849) Bild 91
  33. Barva F:1 (1862-1895) Bild 68
  34. Ärla C:7 bild 25
  35. Ärla C:4 (1805-1831) Bild 122
  36. Stenkvista F:2 (1895-1919) Bild 320
  37. Barva C:1 (1756-1851) Bild 62
  38. Stenkvista F:2 (1895-1919) Bild 540
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

www.hoegberg.se Framställd 2019-07-10 med hjälp av Disgen version 2019.