Ansedel Hans Einar Gripevall f Gustafsson

1931-1991

Född 1931-05-11 i Gävle Staffan, Gävleborgs län.
Död 1991-02-17 i Krylbo kbfd, Kopparbergs län.
Inga barn

Hans Einar Gripevall f Gustafsson
Född 1931-05-11 i Gävle Staffan, Gävleborgs län.
Död 1991-02-17 i Krylbo kbfd, Kopparbergs län.
1957__nyk_ping._fyra_generationer._bakre_raden_fr.v._johan_fredrik_gustafsson__nils_harry_gripevall__nils_stig_gripewall._i_f_rgrunden_nils_peter_gripewall.jpg
F Nils Harry Gripevall.
Född 1905-12-08 i Lästringe, Södermanlands län.
Död 1984-07-01 i Eskilstuna Kloster, Södermanlands län.

f_dda-nyk_pings-sankt-nicolai-ci-10-1862-1878-bild-108-sid-104-johan_fredrik_h_gberg_18731226.jpg
FF Johan Fredrik Gustafsson.
Född 1873-12-26 i Nyköpings Sankt Nicolai, Södermanlands län [1] .
Död 1963-03-22 i Nyköpings Sankt Nicolai, Hemgården, Södermanlands län [2] .


FFF Gustaf Theodor Högberg f Andersson.
Född 1838-11-11 i Kvarsebo, Bondegården, Östergötlands län [3] .
Död 1874-02-25 i Nyköpings Sankt Nicolai, Stora Kungsladugården, Södermanlands län [4] .
Arbetskarl


FFFF Johan Peter Högberg f Andersson.
Född 1803-11-07 i Halla, Harstugan, Södermanlands län [5] .
Död 1860-06-07 i Tunaberg, Södermanlands län [6] .


FFFM Maria (Maja) Högberg f Pehrsdotter.
Född 1796-05-17 i Gillberga, Hundvad, Södermanlands län [7] .
Död 1847-10-30 i Tunaberg, Gruvan, Södermanlands län [8] .


FFM Johanna Charlotta Österberg f Johansdotter.
Född 1841-08-01 i Tunaberg, Björnkulla, Södermanlands län [9] .
Död 1922-11-28 i Nyköpings Sankt Nicolai, Stora Kungsladugården, Södermanlands län [2] .


FFMF Johan Erik Österberg f Johansson.
Född 1808-04-02 i Tunaberg, Kärrgruvan, Södermanlands län [10] .
Död 1871-12-05 i Tunaberg, Löshälla, Södermanlands län [11] .


FFMM Anna Cajsa Andersdotter.
Född 1816-05-03 i Tunaberg, Kärrgruvan, Södermanlands län [12] .
Död 1879-11-26 i Tunaberg, Löshälla, Södermanlands län [13] .

FM Anna Matilda Gustafsson f Johansson.
Född 1878-07-31 i Västerljung, Södermanlands län.
Död 1918-01-10 i Husby-Oppunda, Södermanlands län.


FMF Johan Fredrik Persson.
Född 1847-11-27 i Lästringe, Södermanlands län [14] .
Död 1917-07-03 i Västerljung, Södermanlands län [15] .


FMFF Per Persson (Petter ) Pettersson.
Född 1807-09-03 i Enslöv, Hallands län.
Död 1865-11-20 i Västerljung, Södermanlands län [16] .


FMFM Maria Kristina Persdotter.
Född 1819-12-27 i Frustuna-Kattnäs, Södermanlands län [17] .
Död 1906-02-21 i Västerljung, Södermanlands län [18] .


FMM Anna Lovisa Andersdotter.
Född 1854-03-28 i Kattdalen, Tystberga, Södermanlands län [19] .
Död 1882-02-04 i Marietorp, Västerljung, Södermanlands län [20] .


FMMF Anders Peter Andersson.
Född 1823-10-18 i Tystberga, Lurstugan, Södermanlands län [21] .
Död 1901-02-06 i Tystberga, Stensvreten, Södermanlands län [22] .


FMMM Anna Maja Karlsdotter.
Född 1826-11-20 i Bälinge, Hultstugan u Hånö, Södermanlands län [23] .
Död 1885-04-26 i Tystberga, Tomtekulla, Södermanlands län [24] .

M Edit Linnéa Gripevall f Svensson.
Född 1906-02-06 i Strå, Östergötlands län.
Död 1992-02-21 i Folkärna, Kopparbergs län.

MF Adolf Gottfrid Svensson.
Född 1877-03-14 i Västra Stenby, Grepstad, Östergötlands län [25] .
Död 1963-02-02 i Västra Stenby, Östergötlands län.


MFF Adolf Svensson.
Född 1845-02-24 i Styra, Ängbacken, Östergötlands län [26] .
Död 1918-04-16 i Västra Stenby, Östergötlands län [27] .

 
 

MFM Anna Greta Svensson Olofsdotter.
Född 1833-10-03 i Västra Stenby, Grevsdtad, Östergötlands län [28] .
Död 1910-04-21 i Västra Stenby, Grepstad, Östergötlands län [29] .

 
 
MM Matilda Albertina Svensson Johansson.
Född 1883-03-26 i Vallerstad, Narveryd Stora, Östergötlands län [30] .
Död 1956-06-20 i Västra Stenby, Östergötlands län [31] .


MMF Alfred Johansson.
Född 1844-04-21 i Älvestad, Karlshof, Östergötlands län [32] .
Död 1934-05-05 i Vallerstad, Johannisberg, Östergötlands län.


MMFF Johannes Jakobsson.
Född 1799-06-15 i Björkeberg, Kullersbro, Östergötlands län [33] .



MMFM Anna Lena Jakobsdotter.
Född 1798-12-14 i Klockrike, Sprättkulla, Östergötlands län [33] .



MMM Karolina Netzell .
Född 1845-04-02 i Västra Harg, Östergötlands län [34] .
Död 1908-12-28 i Vallerstad, Johannisborg, Östergötlands län.


MMMF Sven Aronsson Netzell.
Född 1819-09-30 i Kisa, Östergötlands län.
Död 1866-06-10 i Västra Harg, Bergstugan, Östergötlands län.
Skräddare


MMMM Maja Johansdotter Åstrand.
Född 1819-03-25 i Ulrika, Svensbo, Östergötlands län [35] .
Död 1899-01-17 i Västra Harg, Bergstugan, Östergötlands län.

Levnadsbeskrivning

Född 1931-05-11 i Gävle Staffan, Gävleborgs län.
Död 1991-02-17 i Krylbo kbfd, Kopparbergs län.
Inga barn

Relationer och barn

Gift 1964-02-15.
Karin Barbro Viktoria Gripevall Ahlström. Född 1925-09-27 i By, Byvalla, Kopparbergs län [36] .
Död 1996-08-22 i Folkärna, Kopparbergs län [31] .
Inga barn

Källor

  1. Nyköpings Sankt Nicolai CI:10 (1862-1878) Bild 108 / sid 104
  2. Sveriges dödbok 1901-2009
  3. Kvarsebo C:2 (1801-1861) Bild 92 / sid 179
  4. Nyköpings Sankt Nicolai FI:7 (1862-1881) Bild 65
  5. Halla C:2 (1793-1835) Bild 35
  6. Tunaberg C:5 (1832-1861) Bild 181
  7. Gillberga C:3 (1780-1842) Bild 27 / sid 46
  8. Tunaberg C:5 (1832-1861) Bild 165
  9. Tunaberg-C-5-1832-1861-Bild-44
  10. Tunaberg C:4 (1799-1832) Bild 29 / sid 45
  11. Tunaberg C:8 (1871-1887) Bild 198
  12. Tunaberg C:4 (1799-1832) Bild 51 / sid 87
  13. Tunaberg C:8 (1871-1887) Bild 238
  14. Lästringe C:3 (1821-1861) Bild 42
  15. Västerljung F:2 (1895-1944) Bild 610 / sid 53
  16. Västerljung C:5 (1861-1880) Bild 215
  17. Frustuna C:2 (1751-1844) Bild 212 / sid 208
  18. Västerljung F:2 (1895-1944) Bild 370 / sid 29
  19. Tystberga C:6 (1848-1858) Bild 21
  20. Västerljung C:5 (1861-1880) Bild 247
  21. Tystberga C:4 (1809-1838) Bild 57 / sid 54
  22. Tystberga F:2 (1895-1939) Bild 210 / sid 13
  23. Bälinge C:4 (1790-1835) Bild 168 / sid 330
  24. Tystberga F:1 (1862-1894) Bild 65
  25. Västra Stenby (E) CI:3 (1875-1894) Bild 11 / sid 15 (AID: v42404.b11.s15, NAD: S
  26. Styra (E) C:2 (1812-1861) Bild 57 / sid 105 (AID: v55695.b57.s105, NAD: SE/VALA/
  27. Västra Stenby (E) FI:2 (1895-1923) Bild 58 / sid 50 (AID: v182085.b58.s50, NAD
  28. Kälvsten (E) C:3 (1789-1812) Bild 209 / sid 403 (AID: v55705.b209.s403, NAD: SE/
  29. Västra Stenby (E) FI:2 (1895-1923) Bild 41 / sid 33 (AID: v182085.b41.s33, NAD
  30. Vallerstad (E) C:7 (1878-1896) Bild 15 (AID: v41758.b15, NAD: SE/VALA/00405)
  31. Sveriges dödbok 1860-2017
  32. Älvestad (E) C:3 (1844-1860) Bild 6 / sid 1 (AID: v42561.b6.s1, NAD: SE/VALA/004
  33. Klockrike (E) C:2 (1779-1824) Bild 197 / sid 369 (AID: v38193.b197.s369, NAD: SE
  34. Västra Harg (E) C:2 (1841-1861) Bild 23 / sid 39 (AID: v42202.b23.s39, NAD: SE/V
  35. Ulrika (E) C:2 (1795-1831) Bild 156 / sid 291 (AID: v41683.b156.s291, NAD: SE/VA
  36. By (W) C:14 (1925-1941) Bild 170 / sid 11 (AID: v183456.b170.s11, NAD: SE/ULA/10
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Disgen producerat 2020-01-27 av Håkan Högberg hakan.hogberg@gmail.com Framställd 2020-01-27 med hjälp av Disgen version 2019.