Ansedel Cecilia Medeleine Abrahamsson

1968-

Född 1968-10-17 i Hägersten, Stockholms län.

Cecilia Medeleine Abrahamsson
Född 1968-10-17 i Hägersten, Stockholms län.

F Rolf Gunnar Abrahamsson.
Född 1943-09-16 i Högalid, Stockholms län.


FF Evald Gunnar Abrahamsson.
Född 1916-03-01 i Stora Tuna, Kopparbergs län [1] .
Död 1975-11-25 i Enskede, Stockholms län [2] .


FFF Ernst Gunnar Abrahamsson.
Född 1892-06-25 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora, Stockholms län [3] .
Död 1962-01-18 i Huddinge, Stockholms län [2] .
Sotarmästare


FFFF Alfred Abrahamsson.
Född 1856-03-31 i Beateberg, Vargängen, Skaraborgs län [4] .
Död 1912-03-17 i Mölltorp, Skaraborgs län [5] .
Maskinist


FFFM Matilda Sofia Dahlberg.
Född 1865-10-20 i Finnerödja, Örebro län.
Död 1908-02-07 i Bromma, Stockholms län [6] .


FFM Anna Alfrida Backlund.
Född 1893-09-19 i Stora Tuna, Kårby, Kopparbergs län [7] .
Död 1982-03-04 i Trångsund, Stockholms län [2] .


FFMF Anders Fredrik Backlund.
Född 1861-08-23 i Hedemora, Kopparbergs län.
Död 1918-04-07 i Stora Tuna, Kårby, Kopparbergs län [8] .


FFMM Johanna Erika Backlund Hemström.
Född 1868-06-23 i Stora Tuna, Kårby, Kopparbergs län [9] .
Död 1944-07-25 i Stora Tuna, Kårby, Kopparbergs län [2] .

FM Aino Viola Margareta Abrahamsson Lönnborg.
Född 1914-09-15 i Stigtomta, Fiskarstugan, Södermanlands län [10] .
Död 2006-01-09 i Skarpnäck, Stockholms län [2] .


FMF Karl Gustaf Pettersson Lönnborg.
Född 1872-02-02 i Floda, Siggetorp, Södermanlands län [11] .
Död 1925-04-03 i Stora Malm, Södermanlands län [12] .

 
 

FMM Ida Karolina Lönnborg Larsdotter.
Född 1885-02-06 i Björkvik, Svinkärret, Södermanlands län [13] .
Död 1976-11-19 i Enskede, Stockholms län [2] .


FMMF Lars Larsson.
Född 1841-03-18 i Undenäs, Skaraborgs län [14] .



FMMM Greta Kajsa Johansdotter.
Född 1841-09-18 i Undenäs, Skaraborgs län [15] .


M Inger Agneta Abrahamsson.
Född 1946-08-08 i Brännkyrka, Stockholms län.


     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1968-10-17 i Hägersten, Stockholms län.

Källor

  1. Stora Tuna (W) C:18 (1914-1920) Bild 930 / sid 87 (AID: v184556.b930.s87, NAD: S
  2. Sveriges dödbok 1860-2017
  3. Allmänna barnbördshusets kyrkoarkiv (A, AB) CI:10 (1890-1894) Bild 116 (AID: v82
  4. Bällefors (R) C:6 (1853-1881) Bild 17 / sid 27 (AID: v28851.b17.s27, NAD: SE/GLA
  5. Mölltorp (R) F:2 (1895-1925) Bild 720 (AID: v244376.b720, NAD: SE/GLA/13383)
  6. Bromma (A, AB) FI:7 (1900-1916) Bild 390 / sid 34 (AID: v226219.b390.s34, NAD: S
  7. Stora Tuna (W) C:14 (1884-1894) Bild 4260 / sid 422 (AID: v129319a.b4260.s422, N
  8. Stora Tuna (W) F:11 (1915-1921) Bild 1030 / sid 97 (AID: v184568.b1030.s97, NAD
  9. Stora Tuna (W) C:12 (1861-1871) Bild 188 (AID: v129317.b188, NAD: SE/ULA/12218)
  10. Stigtomta (D) C:8 (1908-1919) Bild 630 / sid 57 (AID: v164897.b630.s57, NAD: SE/
  11. Floda (D) C:7 (1861-1878) Bild 116 (AID: v55031.b116, NAD: SE/ULA/10258)
  12. Katrineholm (D) F:1 (1917-1930) Bild 900 / sid 82 (AID: v164998.b900.s82, NAD: S
  13. Björkvik (D) C:10 (1881-1892) Bild 57 / sid 52 (AID: v54513.b57.s52, NAD: SE/ULA
  14. Undenäs C:6 (1826-1845) Bild 75 / sid 141
  15. Undenäs C:6 (1826-1845) Bild 77 / sid 145
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Disgen producerat 2020-01-27 av Håkan Högberg hakan.hogberg@gmail.com Framställd 2020-01-27 med hjälp av Disgen version 2019.